Hoe zero waste leven je geld kan besparen

Vaak denken mensen dat Zero Waste leven veel geld kost. Dat in bulk kopen duurder is dan wanneer je het in een verpakking koopt. Of dat je veel geld kwijt bent aan duurzame producten in vergelijking met hun niet duurzame tweeling.

Dit is echter meestal niet het geval. Soms zijn duurzame producten duurder in aanschaf, maar verdienen ze zichzelf snel terug omdat je geen goedkopere producten voor eenmalig gebruik hoeft te kopen voor een veel langere periode waardoor het uiteindelijk duurder is deze goedkope producten te kopen. In bulk kopen bespaard je vaak juist geld omdat je niet te veel koopt maar alleen wat je nodig hebt, en als je zelf grote hoeveelheden koopt van iets zoals bijvoorbeeld rijst scheelt het je vaak ook enorm als je uitrekent wat de prijs per gewicht is vergeleken met een kleinere verpakking. Je kunt dus in feite soms zelfs geld besparen door duurzamer te gaan leven. Hoe dat kan, en voor mij ook regelmatig het geval is leg ik graag verder uit.

 

Tweedehands voor nieuw kopen

 Als je kijkt naar kleding, meubels, servies, bestek, en nog veel meer dingen die je in je dagelijks leven nodig hebt is de duurzaamste optie vaak om tweedehands te kopen. Als je tweedehands koopt stimuleer je een circulaire economie waarbij producten die anders misschien op de stortplaats zouden belanden een nieuw leven krijgen. Door tweedehands te kopen kun je vaak producten van een goede kwaliteit vinden voor een lage prijs. Zo heb ik zelf bijvoorbeeld een enorme oude houten kast in topconditie die ik gebruik als voorraadkast in mijn kamer die ik voor 50 euro heb gekocht, en voor 10 euro extra door de kringloop gedemonteerd bij mij thuis werd bezorgd. Ook bestaat het grootste gedeelte van mijn kledingkast uit kleding die ik tweedehands heb gekocht of gekregen.

 

Vraag je omgeving om hulp

Dat brengt mij tot mijn volgende punt, namelijk vraag als je iets nodig hebt in je omgeving of iemand misschien nog iets voor je heeft liggen. Voor eenmalig gebruik is het bijvoorbeeld zonde een klopboor aan te schaffen omdat je iets aan je muur moet hangen als je deze ook kan lenen van iemand in je omgeving. En als je bijvoorbeeld glazen potten zoekt om eten in op te bergen, vraag in je omgeving eens of mensen jampotten voor je willen bewaren. Vaak zijn ze er zelfs alleen maar blij mee omdat het hun een tripje naar de glasbak scheelt als jij ze komt ophalen.

 

Vers eten is niet duur

 Een punt wat vaak naar voren komt is dat Zero Waste eten ontzettend duur is omdat je dan vooral groenten en fruit eet en dit duurder is dan kant en klaar eten uit een pakje. Want niet alleen moet het vers en verpakkingsvrij, maar ook lokaal, biologisch, enz. Ik weet niet waar deze gedachte vandaan komt maar ik kan met zekerheid zeggen dat het niet duur is om vers te eten. Zelf ga ik vaak naar de markt bij mij in de buurt waar ik groenten en fruit koop, maar ook bij de toko zijn verse groenten en fruit totaal niet duur. Ik moet zeggen dat ikzelf niet per se kijk naar of mijn eten biologisch of lokaal is, maar lokaal eten is over het algemeen al goedkoper dan niet lokaal eten omdat er minder transportkosten bij het eten komen kijken, net zoals er bij groenten en fruit die in het seizoen zijn minder kosten voor bijvoorbeeld een kas bij komen kijken. Maar zelfs als je niet naar de markt gaat of de toko, maar naar de supermarkt gaat om groenten en fruit te kopen zal dit goedkoper zijn dan wanneer je bijvoorbeeld de voorgesneden groentemixen uit de koeling koopt. Ja zelfs als ze in de aanbieding zijn. Zo kost bijvoorbeeld een zakje van 200 gram ijsbergsla bij de Albert Heijn 1 euro. Een krop ijsbergsla kost 1,09 euro. En van een krop sla komt meer sla dan 200 gram.

 

Groot inkopen is goedkoop

Zelf heb ik geen bulkwinkel in de buurt, en kies ik ervoor om dan grote verpakkingen in te kopen waardoor ik in plaats van bijvoorbeeld twintig kleine verpakkingen rijst een grote zak heb. Dit scheelt me in verpakkingen, en de verpakkingen die ik heb zijn zo groot dat ik ze vaak kan gebruiken voor bijvoorbeeld het verzamelen van het afval wat ik produceer, en als je het per gewicht gaat vergelijken met kleinere verpakkingen ben je vaak veel goedkoper uit. Natuurlijk is het niet goedkoop om in een keer een grootverpakking te kopen van iets, maar het verdient zichzelf meestal snel terug. Zo kocht ik ooit een kilo zwarte peper voor 15 euro. Mijn huisgenoot wilde haar potje vullen met peper, wat kwam op 60 gram. Ze betaalde mij daar 90 cent voor, wat ontzettend goedkoop is. Zo kost een draaimolen Drogheria Alimentari peper van 45 gram bij de Albert Heijn 2,05 euro.

 

Zelf maken in plaats van kopen

Door zelf kleding te repareren, meubels te repareren, maar ook al door zelf koekjes, of een brood te bakken in plaats van ze te kopen bespaar je best veel geld. Zelf heb ik laatst een nieuwe knoop aan een broek gezet omdat de originele knoop er vanaf sprong, wat me niks heeft gekost omdat ik nog een knoop in huis had, en als ik een nieuwe broek had gekocht had ik op zijn goedkoopst waarschijnlijk 30 euro kwijt geweest. En dat had dan geen duurzame optie geweest.

Ook vind ik het lekker om in de avond iets te kunnen snacken. Ik hou ontzettend van chips maar dit is natuurlijk geen hele duurzame optie. Ik heb ooit popcorn mais aangeschaft, wat toentertijd ongeveer 2 euro was voor een zak van een halve kilo, waar ik zo af en toe zelf in een pannetje popcorn van maak. Een stuk goedkoper, duurzamer (want minder verpakkingsmateriaal) en ook een stuk lekkerder dan een zak popcorn uit de supermarkt vind ik zelf.

 

Nieuw duurzaam kopen

Als je iets koopt om duurzamer te leven, en het is een product wat wegwerp artikelen gaat vervangen dan kan de aanschaf daarvan in het begin inderdaad soms wat duurder zijn. Kijk maar bijvoorbeeld naar een metalen drinkfles, of een herbruikbare menstruatie producten, maar op de lange termijn verdien je deze producten snel terug waardoor je geld bespaard. Dit is iets om in je achterhoofd te houden als je naar dit soort producten op zoek bent, want in deze gevallen is het vaak slim om voor een product van kwaliteit te gaan wat jaren meegaat, en daardoor inderdaad iets duurder kan uitvallen.

731D328C-3932-4467-994F-3DD78805BA44.jpeg

Hierboven is een foto te zien van een boodschappentrip naar de markt van laatst. Ik heb ontzettend veel verse groentenen fruit kunnen kopen, een stokbrood, en aardappels waarmee ik minstens een week vooruit kan voor iets meer dan 15 euro. Ik heb niet precies bijgehouden hoeveel ik na de markt overhad, maar het was sowieso onder de 20 euro. Wat me bij mij op de markt altijd opvalt is dat de aardappels maar de helft van de prijs kosten die ik in de Albert Heijn zou betalen voor dezelfde hoeveelheid aardappels. 

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s